Moskva ve středu vyjádřila obavy v souvislosti s plány EU zavést takzvanou uhlíkovou daň na svých hranicích, protože Ruskou federaci, která je závislá na vývozu uhlovodíků, zejména do Evropy, by to vyšlo velmi draho.
Uvedla to tisková agentura AFP.
„Ochota našich evropských partnerů zavést uhlíkovou daň pod záminkou klimatické agendy vyvolala obavy v mnoha zemích,“ uvedl ruský expremiér a místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv.
Upozornil, že tento krok bude mít velmi vážné následky i pro ruskou ekonomiku a pro základní průmyslová odvětví jako je hutnictví, chemický průmysl či energetika. Upřesnil, že utrpět by mohly zejména vývoz ruské ropy a uhlí.
Medveděv s odkazem na odhady RAV uvedl, že finanční ztráty domácích vývozců by mohly představovat miliardy eur.
Lídři 27-členné EU během mimořádného červencového summitu přijali plán na obnovu evropské ekonomiky po koronakríze v hodnotě 750 miliard eur.
Šéfové států a vlád se rovněž shodli na zavedení vlastních rozpočtových zdrojů EU s cílem snížit břemeno společného zadlužení, což znamená zavedení některých nových daní do roku 2023.
Jednou z nich je i uhlíková daň na zboží ze zemí mimo EU, které mají méně ambiciózní klimatické cíle jako Evropané.
Podle Medveděva jestliže Unie takové opatření přijme, bude možné ho označit za „latentní protekcionismus“, protože omezí přístup ruského zboží na jednotný trh EU.
Dodal, že Moskva by proto měla jednat tak bilaterálně s EU i mnohostranně, například na půdě Světové obchodní organizace.
AFP připomněla, že Rusko získává značnou část svých rozpočtových příjmů vývozem surovin, zejména uhlovodíků, přičemž podstatná část těchto vývozů směřuje do členských zemí EU.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.