Peníze

Peníze z Bruselu chce kraj proinvestovat v rámci územních projektů

Peníze z nového evropského rozpočtu a z fondu obnovy je na Slovensku třeba proinvestovat především v rámci územních projektů. Uvedla to ředitelka odboru strategie, územního rozvoje a řízení projektů v Bratislavském samosprávném kraji Barbora Lukáčová.

Projekty jsou připraveny

Zároveň deklaruje, že BSK už má připravené projekty a ví, v jakých oblastech je třeba využít evropské peníze.

„Bojujeme o to, aby se to realizovalo přes územní investice. To znamená, aby se pohlíželo na překryv implementace projektů na území, nikoli celoplošné projekty v rámci státu. Zasazovat se budeme o to, aby bylo jasné, co av jejíž infrastruktuře i sektorové politice je třeba udělat v konkrétním kraji, „přiblížila Lukáčová.

Prioritou pro BSK je integrovaná doprava a kolejová doprava. Konkrétně jde o projekty jako budování přestupních terminálů, záchytných parkovišť, kolejové tratě či železniční stanice na území Bratislavy.

„V rámci dopravy mluvíme io obchvatech okresních měst, budeme bojovat o to, aby byly předmětem financování i mosty na cestách 2. a 3. třídy,“ poznamenala Lukáčová.

Dopracovat chtějí i kanalizaci

BSK chce evropské peníze využít i na opatření v oblasti životního prostředí, konkrétně zaměřené na změnu klimatu či na environmentální zátěže. Zabývat se chce i vodou a kanalizací.

Například v částech Senecká okresu řešit kanalizaci tam, kde ji nemají ještě dopracovala. V Bratislavě avizuje kraj záměr rozdělení splaškové a dešťové kanalizace či dobudování dvou čistíren odpadních vod.

Peníze do školství

V oblasti školství hovoří Lukáčová o řešení kapacit na základních a mateřských školách, které jsou v Bratislavském kraji na hranici únosnosti. „Při středních školách chceme zlepšit propojení s praxí. Na vysokých školách a institucích výzkumu a vývoje podpořit vědu a výzkum,“ poznamenala.

Velkou tématem pro BSK je sociální inkluze a deinstitucionalizace poskytování komunitních sociálních služeb. Stejně i zdravotní střediska, podpora lékařů a řešení dostupnosti zdravotní péče. „V každém segmentu má BSK jasné priority,“ deklaruje Lukáčová.

Lídři EU dosáhly na mimořádném summitu v Bruselu 21. července dohodu o záchranném balíku pro ekonomiky po pandemii nového koronavirus ao rozpočtu Unie na období 2021 – 2027. Souhlasili s fondem obnovy po pandemii ve výši 750 miliard eur, které si ve formě nevratných grantů a výhodných půjček rozdělí země tvrdě zasaženy pandemií. Kromě toho lídři dosahovaly dohodu o sedmiletém rozpočtu EU ve výši jednoho bilionu eur.

Autor článku doporučuje

Akcie britské banky HSBC se propadly nejvíce za čtvrtstoletí

Mlady Svet

Pěnový polystyren může být klíčový pro snížení závislosti na ruském plynu

Mlady Svet

Geist z EurActiv: Dohoda z Bruselu je výhodná, ale peníze jisté nejsou

Mlady Svet

Leave a Comment