V daňovém přiznání za rok 2020 čekají firmy mírnější podmínky při započtení ztrát a zřejmě i nižší daň.
V tiskové zprávě na to upozornila Slovenská komora daňových poradců.
Přibude rok na odpočet ztráty
Zatímco dosud si ztrátu mohli společnosti ze základu daně odpočítávat jen rovnoměrně čtyři roky za sebou, po novém si mohou ztrátu odpočítávat pět let a nemusí ji odpočítávat rovnoměrně ve stejné výšce.
Firmy si však mohou ztráty uplatnit nejvýše do 50 procent základu daně.
„Podnikatelé jsou tedy nadále omezováni obdobím na odpočet a 50 procenty základu daně. Je to však krok správným směrem pro firmy realizující dlouhodobé projekty,“ uvedla v tiskové zprávě Miriam Galandová ze Slovenské komory daňových poradců.
Výjimku získali tzv. mikrodaňovníci, pro jejichž neplatí omezení na odpočet do výše 50 procent základu daně.
skryté zdanění
I přes zlepšení je podle České komory daňových poradců pro firmy podnikající na Slovensku situace nevýhodná.
„Omezení při odpočítávání ztrát lze označit jako formu skrytého zdanění, a tak podnikatelé platí efektivně vyšší daně, i když se daňová sazba nemění,“ tvrdí komora daňových poradců.
Limity při započtení ztrát přitom významně zvýhodňují již zaběhnuté firmy a daňově znevýhodňují nové investice při vstupu na slovenský trh.
„Slovensko patří mezi země, které mají nejpřísnější pravidla na odpočet daňových ztrát v regionu střední a východní Evropy. Mnohem mírnější pravidla mají i jiné evropské země. Pravidla odpočtu daňových ztrát mohou být rozhodujícím momentem pro investory při realizaci významných investici,“ dodala Galandová.
Pokud má stát zájem podpořit zdravé podnikatelské prostředí, neměl by ho podle České komory daňových poradců omezovat přísnými pravidly odpočtu daňových ztrát, které zvyšují efektivní sazbu daně.
„Naopak, je třeba zvážit jejich uvolnění, protože mohou rozhodnout o realizaci projektů, které vyžadují značné investice s dlouhodobou návratností,“ dodává komora.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.