První práva se na člověka začnou vztahovat prakticky hned po jeho narození, avšak smrtí to kupodivu nekončí. Jedním z posmrtných práv je naše závěť. V tomto typu smlouvy se můžete rozhodnout komu a jakou část majetku odkážete. Je dobré udělat vše pro to, abyste závěť připravili opravdu řádně. Koneckonců byste nechtěli, aby vaše celoživotní dílo připadlo někomu, kdo si to nezaslouží.
Body, které se nedají obejít
Ať už je vaše rozhodnutí jakékoliv, při přípravě závěti jsou jistá kritéria, kterým se nevyhnete. Nesmíte zapomenout na takzvané neopominutelné dědice. Občanský zákoník určuje, že vaše děti, případně pokud nedědí ony, tak jejich děti, jsou ze zákona neopominutelní dědicové. Jedná se tedy o osoby, které zdědí část vašeho majetku, i když je neuvedete ve své poslední vůli. Ze zákona je povinným díle čtvrtina dědického podílu.
Vydědit vlastní dítě téměř není nemožné. Lze tak učinit pouze v případě, že daná osoba spáchala úmyslný trestný čin, což prokáže výpis z rejstříku trestů, nebo se zachovala zavrženíhodně vůči svým rodičům.
Poslouží klasická tužka a papír
Tradičním způsobem, jak sepsat svou poslední vůli, je vaše vlastní ruka. Stačí vám pouze napsat co a komu chcete odkázat. Závět nemá jasně danou strukturu, takže ji můžete napsat, jakkoliv budete chtít. Musíte si ale uvědomit, že existují jistá kritéria, která musíte dodržet, jinak by byla smlouva neplatná.
Je nutné určit dědice, kterým může být fyzická či právnická osoba. S tím se pojí příklad velmi časté chyby, kdy zesnulý majetek odkazuje například „kostelu“ či nějaké jiné instituci. Majetek musí připadnout nějakému subjektu, která je třeba právnickou osobou dané instituce, a ne budově. Podobně nemohou dědit ani domácí mazlíčci.
Jak sepsat závěť elektronicky
Závěť lze napsat i u sebe na vlastním počítači. Avšak v tuto chvíli již existují pravidla, která musíte dodržet. U tohoto typu sepisování závěti musí po celou dobu přihlížet dva svědci, kteří nesmí být rodinnými příslušníky či samotnými dědici, a ti se poté na hotový dokument musejí podepsat. Tito svědci jsou vázáni mlčenlivostí a nesmí nikomu sdělit obsah dané závěti.
Sepište závěť u notáře
Další možností, jak si zařídit svou poslední vůli, je zajít si k notáři. Tento způsob pořízení má hned několik výhod. Vy pouze nadiktujete své přání a notář je sepíše v právně odpovídající formě. Také ji uloží u sebe do evidence právních jednání, takže se nemusíte bát, že by se s ní cokoliv stalo.
Sepsání závěti u notáře vás může vyjít na pár tisíc, ale máte pak jistotu, že vše bude dle vašeho rozhodnutí. Pokud byste potřebovali peníze pro zaplacení těchto služeb, může pomoci například půjčka na účet.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.