Čistý majetek každého obyvatele planety se loni podle Global Wealth Report 2019 zvýšil v průměru o více než 2,6%.
Ekonomické ochlazení způsobené pandemií sice ovlivní výsledky roku 2020, ale loňský rok podle zprávy uzavřel druhou dekádu pozitivního vývoje bohatství obyvatel naší planety.
Najmajetnejší zbohatli ještě více
Nezanedbatelnou část růstu bohatství ve světě za posledních 20 let přitom přinesly nefinanční aktiva, tedy primárně nemovitosti. „Politika levných peněz, globalizace a s tím spojený přesun obyvatelstva do měst za lepším životem, podporovaly novou výstavbu, růst poptávky a růst hodnoty nemovitostí na celém světě,“ uvedl Igor Gogol, produktový manažer Across Private Investments.
„Bohatství najmajetnejšej části populace dokázalo v minulém roce podle letošního analýzy společnosti Capgemini stoupnout o téměř 9%. Zároveň za posledních 10 let se počet lidí s čistým majetkem nad 1 mil. USD téměř zdvojnásobil, „konstatuje Gogol.
Podle jeho slov jsou motorem tohoto vývoje země rozvíjejících se trhů, zejména Čína. V 21. století narostl průměrný čistý majetek obyvatel v Číně až desetinásobně na 80 000 USD, uvedla Global Wealth Report 2019.
Vývoj posledních tří let podle World Wealth Report ukazuje silné propojení růstu bohatství ve světě a dominance akciových investic v portfoliích bohatších investorů.
Po neuspokojivém roku 2018 sice klesl podíl akcií v průměrném portfoliu investorů o téměř 5%, ale návrat na původní úrovně byl doprovázen silným nárůstem akcí v roce 2019, uvedl produktový manažer Across.
Za kratší konec tahají zaměstnanci
První účty za pandemii COVID-19 ukazují, že dopady na světovou ekonomiku a osobní bohatství budou velké. Důležité bude, zda problémy ekonomik spojené s COVID-19 zasáhnou více majitelů podniků nebo jejich zaměstnanců.
S raketovým mezičtvrtletním nárůstem nezaměstnaných nejen v Evropě a v USA se zdá, že za kratší konec zatím tahají zaměstnanci, tvrdí Gogol.
Vývoj na finančních trzích v roce 2020 nutí investory přehodnocovat své portfolia a s nimi i ty, kteří se o portfolia starají.
Podle World Wealth Report 2019 sílí mezi klienty poptávka nejen po výkonnosti, ale i po větší transparentnosti a reálné přidané hodnotě. A to zejména v kontextu poplatků, které klienti platí. V časech zvýšené volatility posledních dvou letech tento tlak na společnosti ještě více sílí.
Třetina klientů deklaruje, že je nespokojená s úrovní poplatků, které jim jejich správcovská společnost zaúčtovala v minulém roce.
„Ty společnosti, které si chtějí udržet přízeň klientů, musí na tyto trendy odpovědět větší transparentností a otevřeností při výběru investičních možností. Nabídky by měly přizpůsobovat potřebám klientů, poplatkové i daňové efektivitě portfolia, „uzavřel Gogol
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.