Dostat hypotéku bude těžší, banky zpřísňují podmínky

Financování bydlení hypotékou se vlivem koronakrízy komplikuje. Banky se v současné nejisté situaci snaží chránit před klienty, u nichž je vyšší riziko nesplácení úvěrů.

Řada bank již kosmeticky zvedlo úroky u hypoték, ale zejména zpřísnilo podmínky poskytování nových úvěrů.

Plošným zpřísněním posuzování příjmů se snaží vyřadit z okruhu zájemců lidí, kteří mají nižší příjem, menší finanční rezervu nebo kvůli jiným úvěrem jsou příjmově na hraně.

Platí to i při refinancování hypotéky, která byla dosud brána jako formalita. Banky dnes precizněji kontrolují finanční situaci klienta a to iu lidí, kteří dosud se splácením neměli nejmenší problémy.

Nižší úrok při nižším úvěru

Real estate and property investment concept : small house model with stack of coins and pen in black background

Nejvýraznější změna, kterou banky aplikovali do praxe, je snaha o co nejvýhodnější úroky vůči konkurenci, ale často jen ve výši 50 až 60 procent ceny nemovitosti.

Ukazatel LTV (Loan To Value) – poměr mezi výškou poskytované hypotéky a hodnotou zakládané nemovitosti – se již v lednu z dlouhodobých 80 procent sesunula na 70 procent. Způsobily to zejména preventivní opatření Národní banky Slovenska (NBS).

Během koronakrízy, když stoupá riziko nesplácených úvěrů a banky mají vyšší náklady s opravnými položkami, kleslo LTV ještě níže.