Na Slovensku banky stále poskytují úvěry na bydlení s rekordně nízkými úroky

Na Slovensku v současnosti banky poskytují úvěry na bydlení s rekordně nízkými úrokovými sazbami. Jak informovala úvěrová analytička společnosti Fincetrum Zuzana Šimonová, úvěry se pohybují již od 0,59% p.a.

„Jejich výška v jednotlivých finančních domech závisí na délce fixace, ale i dalších podmínek, jako je aktivní účet, pojištění úvěru či spořicí účet,“ dodala Šimonová.

Zatímco před třemi lety Slováci při 90-tisícové hypotéce se splatností úvěru na 30 let platili měsíčně splátku ve výši 323,29 eura, v současnosti při stejné částce zaplatí měsíčně splátku pouze 272,84 eura. „Refinancováním starších úvěrů na bydlení tak můžete výrazně ušetřit,“ upozornila Šimonová.

Nadále platí, že právě nyní může klient při přenosu stávajících úvěrů do jiné banky ušetřit. Bankovní domy ale každou žádost vyhodnocují individuálně a při posuzování rozhoduje historie splácení úvěru, jakož i případné odložení splátek.

„Doporučuji proto klientům, kteří potřebují úvěr a mají schválenou žádost o odklad splátek, aby ji zrušily a úvěr spláceli řádnou splátkou,“ upozorňuje úvěrová analytička.

Pokud má klient alespoň jednu řádně zaplacenou splátku, může požádat o nový úvěr. „Chci však upozornit, že každá banka má jinak nastavený počet řádně zaplacených splátek,“ uzavřela Šimonová.

V měsíci červnu průměrná úroková sazba dosáhla 1,07% p. a., což ve srovnání s měsícem květen představuje snížení o 0,02 procentního bodu. V meziročním srovnání je snížení průměrné úrokové sazby o 0,52 procentního bodu.