Koronakríza ovlivnila investice Evropanů do realit

Celkový objem investic do nemovitostí dosáhl v Evropě ve druhém čtvrtletí tohoto roku 43 mld. eur. Podle nejnovějších údajů realitních-poradenské společnosti CBRE jde v meziročním srovnání o 39-procentní pokles.

Růst zastavila pandemie

„Výše investic za celý první pololetí 2020 se však i přesto udržela téměř na stejné úrovni jako loni,“ konstatuje firma. A přestože objem investic ve druhém čtvrtletí výrazně poklesl z důvodu situace spojené se šířením koronavirus, v prvním rostl díky několika velkým transakcím v Německu, Velké Británii či Skandinávii na historické maximum.

Spolu tak bylo do nemovitostí na evropském trhu za první pololetí aktuálního roku investovaných 129 mld. eur, což oproti prvnímu pololetí 2019 představuje nárůst o 2%.

Nejlépe jsou na tom Němci

I když byl v celé Evropě ve druhém čtvrtletí zaznamenán celkový pokles objemu investic o téměř 40%, některé regiony byly na tom o něco lépe. Mírnější snížení evidovalo Německo (20%), Rakousko (17%), Nizozemí (23%), či region střední a východní Evropy (23%).

„V důsledku situace spojené s šířením koronavirus v celé Evropě byl největší pokles v rámci transakční aktivity na trhu s nemovitostmi zaznamenán v květnu, a to hlavně z důvodu několika vládních opatření.

Postupné oživení ekonomiky

K mírnému nárůstu došlo opět v červnu, kdy se začaly omezení postupně uvolňovat, „konstatuje CBRE. Očekává přitom, že objem investic bude i nadále stoupat souměrně s postupným oživováním evropské ekonomiky.

CBRE Group se sídlem v Los Angeles je největší poradenskou společností v oblasti realitních služeb a investic. Zaměstnává přibližně 90 000 lidí prostřednictvím více než 480 poboček po celém světě.

Na Slovensku pracuje pro CBRE přes 200 zaměstnanců v Bratislavě, Košicích a Banské Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenství a realizaci prodeje a pronájmu všech typů nemovitostí, služby pro firmy, oceňování nemovitostí, developerské služby, investiční poradenství, výzkum a spravuje 23 komerčních a kancelářských objektů.