Rychlá půjčka: Proč má tak vysoké RPSN?

Jakmile se kdokoliv rozhodne si pořídit úvěr či půjčku, tak se zaměří na jisté údaje. Mezi ty nezákladnější body patří výše půjčené částky, doba, za kterou veškeré peníze budete muset splatit, a dále úrok. S úrokem se pojí ale i další údaj, a sice RPSN. To často mívá různé hodnoty, ale v některých případech se může vyšplhat až k tisícům. Jak tedy RPSN funguje a jak je toto vůbec možné?

Co je to RPSN

RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Někteří by si ho mohli zaměnit s úrokem, ale jedná se o dvě různé, avšak stejně podstatné věci. Úrok je procentuální vyjádření částky, kterou klient bance zaplatí jako odměnu za poskytnuté služby, tedy půjčení peněz. Ten se určuje dle výše zapůjčeného obnosu a dále podle typu úrokové sazby.

RPSN ale vyjadřuje veškeré náklady spojené s danou půjčkou za 1 rok. Tento údaj zahrnuje veškeré poplatky související se zařízením smlouvy, vedením účtu, pojištěním a dalšími podobnými záležitostmi.

Jak může být RPSN tak vysoké?

Jak jsme již zmínili výše, tak RPSN zahrnuje náklady na půjčku za celý 1 rok. Pokud tedy máte hypotéku, která se splácí nejméně 5 let, pak její hodnoty nebudou tak vysoké. Avšak pokud je řeč o krátkodobé půjčce, jakou je i rychlá půjčka, pak se jedná o závazek, kterého se můžete zbavit již do 30 dnů.

V těchto případech může být RPSN až děsivě a nepředstavitelně vysoké, přesto že je realita úplně jiná. Vzhledem k nesmírně krátké době splácení se ale ve skutečnosti u půjčky ve výši pár tisíců nakonec jedná o přeplacení pouhých pár desítek korun.

Je při výběru RPSN dobrým ukazatelem?

Tento údaj má bez pochyby svůj smysl, avšak ne vždy může sloužit jak to nejlepší měřítko. Jako ukazatel se vyplatí pouze u dlouhotrvajících půjček. U těch krátkodobých bývá spíše zavádějící. Jestliže hledáte kritéria, podle kterých se následně chcete rozhodnout pro některý z nebankovních produktů, pak existuje více věcí, které byste si měli prověřit.  

Mezi základní body, na které se nezapomeňte podívat, patří výše částky, kterou získáte, a doba za kterou ji budete muset následně splatit. S tím se také ujistěte, zda existuje možnost si případně dobu splatnosti prodloužit.

Přestože RPSN nemusí být vždy vhodné kritérium pro porovnání, vždy jej sledujte. Některé společnosti totiž u první půjčky nabízejí RPSN 0 %, což se určitě vyplatí.