Německý gigant Siemens uvedl svou energetickou divizi na burzu

Německý průmyslový gigant Siemens v pondělí uvedl svou energetickou divizi na burzu. Jde o jeden z největších letošních debutů na evropském trhu s akciemi, který mu přinesl necelých 16 miliard eur.

Akcie společnosti Siemens Energy se při otevření burzy obchodovaly za 22,01 eura za jednu, ale do 9.13 h SELČ sklouzly na úroveň 19,91 eura za akcii.

Analytici předpovídali Siemensu výnos z prodeje akcií v pásmu 17 až 24 miliard eur. V březnu koncern Siemens uvedl, že jeho energetická divize má vlastní kapitál v hodnotě přibližně 17,3 miliardy eur.

Pondělní vstup Siemens Energy AG na burzu představuje další krok k jejímu zpřístupnění od konglomerátu, který vyrábí obrovskou škálu produktů, od zdravotnické techniky, přes lokomotivy a plynové turbíny až po další strojírenské výrobky. Samostatné společnosti tak budou moci lépe čelit výzvám na svých trzích.

„Jako nezávislá společnost máme nyní větší flexibilitu, kterou potřebujeme, abychom mohli udržitelným a ekonomicky úspěšným způsobem formovat globální transformaci energetických trhů,“ uvedl šéf Siemens Energy Christian Bruch.

Siemens se rozhodl pokračovat v procesu odčleňovania jednotlivých divizí, i přes pandemii nového koronavirus a její negativnímu vlivu na firmy po celém světě.

Siemens Energy, se svou ropnou a plynárenskou jednotkou, výrobou turbín, přenosem energií a s tím souvisejícími službami je tak další z divizí, která vstoupila na burzu po výrobci zdravotnické techniky Healthineers, který debutoval v roce 2018, a výrobci osvětlovací techniky Osram (2013).

Generální ředitel Siemensu Joe Kaeser v roce 2017 uvedl, že si přeje, aby se konglomerát stal spíše „flotilou lodí“ jako těžkopádným tankerům v době, kdy potřebuje najít nový směr ve stále náročnějším prostředí pro průmyslové společnosti.