Airbnb se připravuje vstoupit na burzu

Americká platforma pro sdílení ubytování Airbnb důvěrně požádala příslušné regulační úřady v USA o povolení k prvotní veřejnou nabídku (IPO) svých akcií.

Připravuje si tak půdu pro jeden z debutů na americkém akciovém trhu v roce 2020.

Počet akcií a jejich cena se podle společnosti se sídlem v San Francisku ještě musí určit.

Airbnb přichází s tímto krokem v době, kdy cestovní ruch zápasí s důsledky pandemie nového koronavirus, zejména s cestovními omezeními.

V červnu však platforma uvedla, že rezervace ubytováni se „odrazily od dna“ poté, co představila iniciativu na podporu cestování na krátké vzdálenosti. Pomohlo i zmírnění omezení začátkem léta.

A v červenci Airbnb oznámila, že zákazníci si poprvé od 3. března rezervovali více než milion přenocování za jediný den.

Důvodem byl částečně i fakt, že turisté z USA se snažili vyhnout se hotelem a dali přednost ubytování v soukromí.

Firmy v USA mohou před vstupem na burzu důvěrně požádat americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o registraci IPO. Komise zveřejní registraci krátce před uvedením akcií na burzu.

Airbnb nenaznačila časový harmonogram pro dokončení IPO, ale podle zdroje obeznámeného se situací by to chtěla stihnout před koncem roku. Zdroj dodal, že to bude záviset na tržních podmínkách.

Pandemie a její důsledky způsobily, že Airbnb na jaře pozastavila marketingové aktivity a snížila počet zaměstnanců přibližně o 25% nebo o 1900 osob. Dodala, že škrty byly nutné k tomu, aby přežila, zatímco lidé nezačnou znovu cestovat.

Platforma nedávno představila nové „hygienické protokoly“, aby uklidnila cestujících.