Výhled pro vývoj ekonomik eurozóny se zlepšuje

Očekávání ekonomů v oblasti vývoje slovenské ekonomiky se postupně zlepšují. Zlepšuje se i výhled pro vývoj ekonomik eurozóny.

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu ekonomického sentimentu, který provedla mezi ekonomy CFA Society Slovakia.

zotavování ekonomik

Index očekávaného vývoje slovenské ekonomiky sestaven na základě průzkumu mezi slovenskými ekonomy pokračuje v růstu, když v červenci tohoto roku dosáhl plusových 29 bodů, což představuje solidní zlepšení oproti červnovými plusovými 15 body.

Zlepšilo se i vnímání aktuálního stavu české ekonomiky, a to ze záporných 75 bodů na záporných 54 bodů, stále však jde o mimořádně nízké úrovně.

Zlepšuje se i výhled pro vývoj ekonomik eurozóny a USA, v porovnání s nárůsty z předešlých tří měsíců se však tempo růstu těchto indexů zmírnilo.

Stabilizace finančních trhů

Očekávání Slovenská ekonomů v případě vývoje na finančních trzích se po prudkých výkyvech z předešlých měsíců stabilizovaly.

Při akcích jsou vyhlídky mírně lepší než před měsícem, pro americké akcie vzrostl index očekávání ze šesti bodů na kladných 13 bodů a pro evropské akcie vzrostl na plusových pět bodů.

Při očekávání vývoje výnosů z 10letých dluhopisů došlo jen k minimálním změnám, pro slovenské dluhopisy vzrostl index z pěti bodů na kladných sedm bodů, pro německé ze záporných tří bodů na kladný jeden bod a v případě amerických se index zvýšil na plusových šest bodů.