Philip Morris kritizuje návrh na zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky

Společnost Philip Morris Slovakia považuje návrh na zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky za nepřiměřeně vysoký a nekoncepční. V této souvislosti také zpochybňuje plány státu na růst jeho daňových příjmů.

„Domníváme se, že je málo pravděpodobné, že navržené zvýšení sazeb spotřebních daní na tabákové výrobky přinese očekávaný nárůst příjmů do státního rozpočtu,“ tvrdí manažer komunikace Philip Morris Slovakia Juraj Králik.

Společnost je přitom podle jeho vyjádření překvapená, že vláda předkládá stejný návrh jako byl předložen loni, a navrhuje nárůst spotřební daně na bezkouřové tabákové výrobky vyšší než na cigarety.

„Je pro nás zklamáním, že návrh předpokládá vyšší zvýšení daně pro bezkouřové tabákové výrobky, přičemž jeden z výrobků dostupných i na slovenském trhu byl v červenci tohoto roku americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv povolený na prodej v USA s informací, že se jedná o výrobek s nižší mírou expozice škodlivých látek na lidský organismus ve srovnání s kouřením, „poukazuje Králík.

Vzniká tak podle něj riziko, že mnoho lidí, kteří úspěšně přestali kouřit cigarety a přešli na méně rizikovou alternativu, se v důsledku skokového nárůstu spotřební daně na bezkouřové tabákové výrobky vrátí ke cigaretám, které jsou pro jejich zdraví horší volbou.

K předložené novele se kriticky postavili i členové tabákových sekce Slovenského sdružení pro značkové výrobky, která zastřešuje asi 98 procent slovenského trhu s tabákovými výrobky. Obávají se, že povede k cenovému šoku, který může vést k nárůstu nelegálního dovozu a výroby tabákových výrobků. Zároveň ale vítají ochotu resortu o budoucím vývoji daní diskutovat, a věří, že výsledkem bude nastavení, které nepoškodí trh ani spotřebitele.

Podle návrhu novely zákona o spotřební dani z tabákových výrobků, kterou ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení, by se ceny cigaret měli od února příštího roku zvýšit v průměru o 40 centů a od února 2023 by měly zdražit o dalších 20 centů.

Novelou se mají zvýšit nejen sazby na cigarety, stejným tempem má stoupat i sazba na tabák. Změny nastanou i při zdanění bezdýmných tabákových výrobků.

Daňové příjmy státu by podle odhadů resortu měly díky změnám v příštím roce vzrůst o 103,7 milionu eur, v roce 2022 o 140,9 milionu eur a v roce 2023 o 195,1 milionu eur.