Británie popřela zrušení digitální daně k dosažení obchodní dohody s USA

Británie popřela zprávu, že chce zrušit digitální daň, aby dosáhla obchodní dohodu s USA.

Britský týdeník Mail on Sunday během víkendu uvedl, že ministr financí Rishi Sunak chce zrušit daň na technologické společnosti, jako jsou například Facebook či Google, aby vyhověl americkým firmám a politikům, a aby pomohl k dosažení obchodní dohody s USA.

Mluvčí britského ministerstva financí však řekl pro CNBC, že Británie od počátku považovala digitální daň za dočasnou, a že ji zruší, jakmile je dosaženo globální dohoda o zdanění technologických koncernů. „Pokračujeme ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery, abychom dosáhli tohoto cíle,“ uvedl mluvčí.

Britská vláda předtím uvedla, že navzdory tlaku ze strany USA daň nahradí jen tehdy, když bude na stole mezinárodní dohoda o digitální dani, co se ještě nestalo.

USA opakovaně kritizovali digitální daň a v červnu spustili formální vyšetřování zemí, které ji zavedly nebo se ji chystají zavést, včetně Británie, Itálie a Brazílie. Washington tvrdí, že digitální daň se v nepřiměřené míře dotkne amerických firem.

USA předtím pohrozili zavedením cel na francouzské zboží. Francie totiž bylo první velkou ekonomikou, která schválila daň z digitálních služeb. Francouzská vláda se však rozhodla posunout vybírání daně do roku 2021.