Daně

Darovat dvě procenta z daně je stále možné

Darovat podíl ze zaplacené daně, takzvané dvě procenta, je stále možné. Na účet nadací, neziskových organizací a občanských sdružení poukázali dárci již více než 31 mil. eur.

„Finanční zpráva postupně ve smyslu zákonných lhůt zpracovává darované podíly ze zaplacené daně. Dosud zpracovala 411 344 daňových přiznání a prohlášení o poukázání podílu zaplacené daně, „informovala mluvčí Finančního ředitelství SR Ivana Skokanová.

Oproti minulému roku je to jen polovina

Darovaná částka je v porovnáním se stavem k stejnému období loňského roku přibližně poloviční.

„Termín pro podání daňového přiznání či prohlášení o poukázání podílu zaplacené daně stále pro pandemii neuplynul. Připomínáme proto, že poukázat podíl ze zaplacené daně je stále možné, a to ať již podáním daňového přiznání nebo podáním prohlášení u zaměstnanců, kterým zaměstnavatel vykonal roční zúčtování, „upozornila Skokanová.

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019, a tedy poukázat podíl ze zaplacené daně neziskové organizaci, občanskému sdružení či nadaci, je možné podat a daň z příjmů zaplatit ve lhůtě do konce kalendářního měsíce následujícího po skončení období pandemie.

Pokud tedy například vláda vyhlásí ukončení pandemie v září 2020, daňové přiznání může poplatník podat do 31. října 2020. „V této lhůtě je povinen daň z příjmů i zaplatit, a zároveň v této lhůtě může poukázat podíl ze zaplacené daně,“ dodala Skokanová.

Dvě procenta se dají darovat do konce listopadu

Zaměstnavatel, který je plátcem daně, je povinen vystavit potvrzení o zaplacení daně za rok 2019 nejpozději do 15. dne druhého kalendářního měsíce následujícího po skončení období pandemie.

Pokud vláda vyhlásí ukončení pandemie například v září 2020, je zaměstnavatel povinen vystavit potvrzení o zaplacení daně nejpozději do 15. listopadu 2020. Zaměstnanec tak může darovat podíl ze zaplacené daně podáním prohlášení o poukázání podílu zaplacené daně spolu s tímto potvrzením nejpozději do 30. listopadu 2020 .

„Čili do konce druhého měsíce po skončení období pandemie,“ upřesnila Skokanová.

Autor článku doporučuje

Philip Morris kritizuje návrh na zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky

Mlady Svet

Facebook doplatí ve Francii daně v částce 106 milionů

Mlady Svet

Několik ministerstev vyjádří výrazné zvýšení daně na zahříváný tabák

Mlady Svet

Leave a Comment