Ministři financí ze zemí G20 přislíbili řešení digitální daně

Ministři financí ze zemí G20 přislíbili, že řešení v souvislosti se zdaněním velkých technologických firem by mělo být dosaženo do konce tohoto roku. „I nadále máme zájem překonat nynější rozdíly a splnit svůj příslib dosáhnout do konce roku vzájemné výhodné řešení,“ uvedli finančníci z G20 po skončení se videokonference.

Několik evropské státy, jako Francie schválili, případně plánují schválit daň z digitálních služeb. Cílem je výrazněji zdanit technologické giganty, jako Google nebo Facebook, které podle Evropské unie profitují z poskytování služeb v evropských zemích, platí však minimálně daně. Na druhé straně, Spojené státy, z nichž většina velkých koncernů pochází, však považují digitální daň za diskriminační vůči jejich společnostem.

Americký prezident Donald Trump zvýšil tento měsíc tlak na Francii, které digitální daň přijalo už loni.

Administrativa USA před více než týdnem oznámila dodatečných cel na francouzské výrobky ve výši 25% jako odpověď na zavedení digitální daně. Dodatečné clo se týkají francouzských výrobků v celkové hodnotě 1,3 miliardy USD (1,14 miliardy eur). Samotné zavedení cel však USA odložily o 180 dní, aby se vytvořil dostatečný prostor pro řešení sporu. Navíc, Washington tím zohlednil i fakt, že Francie, která loni schválilo 3-procentní daň z digitálních služeb, se s USA dohodlo na odkladu jejího uplatňování až do konce tohoto roku. USA zároveň pohrozili možnými cly i ostatním státům, které daň z digitálních služeb schválily nebo ji schválit plánují.

Ministři financí G20 v této souvislosti v sobotu uvedli, že pandemie nového koronavirus zpomalila práce na dohodě o mezinárodní digitální dani. Jak však dodali, očekávají, že konkrétní návrhy se objeví před následující schůzkou v říjnu.

Německý ministr financí Olaf Scholz řekl, že „spravedlivé zdanění nadnárodních koncernů je nyní ještě důležitější než kdykoli předtím“. Jak dodal francouzský ministr financí Bruno Le Maire, „je nezbytné, aby se dohoda dosáhla do konce roku“. Podle něj pandemie potvrdila, že iz této krize nejvíce vytěžili digitální giganty. „Musí proto přispět adekvátní daní,“ dodal Le Maire.