Podnikání při studiu VŠ? Na co si dát pozor?

Podnikání při studiu vysoké školy je sice náročné, ale status studenta nabízí celou řadu výhod. Přinášíme několik tipů, které vám pomohou.

Nejsnadnějším začátkem podnikání je získáním živnostenského listu, tedy stát se Osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Pro získání živnostenského listu musíte splnit pouze základní všeobecné podmínky, jako je svéprávnost a bezúhonnost.

Podnikání při studiu je poměrně lákavou možností, jak se můžete zkusit postavit na vlastní nohy a jak mít jistotu, že nezaplatíte nijak závratné částky, které už čekají běžné podnikatele. Důležité ovšem je, aby vás oficiální místa za studenta považovala. Jak toho docílit? Je to velmi jednoduché, jelikož si necháte od své školy vystavit potvrzení o studiu. Tedy dokument, který jasně prokazuje, že jste studentem. Potvrzení je také nutné doložit na vaši zdravotní pojišťovnu a Správu sociálního zabezpečení.

Tip:
Využijte možnosti vypracování podkladů diplomových prací, případně vypracování bakalářských prací na zakázku. Tak získáte tolik potřebný čas pro vaše podnikání, který byste jinak trávili nudným psaním.

Poté už na vás čekají jen výhody. Zdravotní pojištění za studenty hradí stát. Nemusíte řešit minimální vyměřovací základ, ani zálohy na zdravotní pojištění. Nicméně máte povinnost oznámit vaší zdravotní pojištění zahájení vaší činnosti a to nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy jste tuto činnost zahájili. Také co se týče daní, čeká na vás celá řada výhod. Můžete čerpat slevy na poplatníka, ale také slevu na studenta. Stačí si udržet status studenta a nepřekročit 26 let.