Trump ohlásil dohodu s Kodakem, akcie firmy prudce posílily

Akce Eastman Kodak se ve středu prudce posílily. Americký prezident Donald Trump totiž oznámil dohodu s firmou, která byla průkopníkem ve fotografickém průmyslu, že bude vyrábět složky generických léků.

Obchodování s akciemi Kodaku bylo ve středu těsně po otevření burzy zastaveno pro nadměrnou volatilitu. Akce ve středu vyskočily o více než 160 procent, když pokračovali v tohtotýždňovom prudkém růstu.

V úterý se jejich cena téměř ztrojnásobila a zaznamenali svůj historicky nejlepší den.

Důvodem byl úvěr od americké vlády ve výši 765 milionů USD (652,45 milionu eur), aby začala vyrábět složky generik podle zákona o obranné výrobě (Defense Production Act) z roku 1950, který letos oživil v reakci na pandemii nového koronavirus prezident Trump.
„Naše 33. použití zákona o obranné výrobě mobilizuje Kodak, aby produkoval účinné farmaceutické složky generik,“ řekl Trump v úterý večer na tiskové konferenci. „Vrátíme zpět naše pracovní místa a uděláme z Ameriky vedoucího světového výrobce a dodavatele léků.“

Kodak v úterý uvedl, že bude produkovat farmaceutické složky, které byly identifikovány jako esenciální, ale USA trpí jejich chronickým nedostatkem.

Prudké posílení akcií Kodaku výrazně zvýšilo tržní hodnotu, která obsáhnete v úterý na konci obchodování na newyorské burze 347 milionů USD. Před úterním růstem hodnota společnosti činila kolem 115 milionů USD.

Akce Kodaku společně se středečním růstem již tento týden vyskočily o více než 900 procent.

Kodak uvedl, že v rámci nové farmaceutické divize rozšíří stávající závody v Rochesteru, New Yorku, St. Paulu a Minnesotě.