Investice

Jak posílit informační bezpečnost ve firmě?

Statistiky jsou zarážející. Hackeři ohrožují české firmy častěji než jinde ve světě. Celosvětový průměr činí 491 útoků za týden, v Česku jich je týdně k 530. Škodlivý kód se do firemních počítačů nejčastěji dostává z webu. Hackeři jsou stále rafinovanější – pokouší se útoky cílit, a tím zvýšit šanci na úspěšnou krádež dat. Rozhodně však nepředstavují jedinou hrozbu, organizace jsou ohroženy také „zevnitř“ – na citlivá data si brousí zuby podnikaví zaměstnanci, kteří je neváhají prodat konkurenci nebo zneužít při budování vlastního byznysu.

Jedno školení nestačí

Experti na informační bezpečnost tvrdí, že důvodem úspěchu naprosté většiny realizovaných hackerkých útoků je selhání lidského faktoru. Kámen úrazu mnohdy spočívá v nevědomosti zaměstnanců. Ti ne tuší, jak se na internetu chovat a jak zacházet s důvěrnými informacemi. Jediným efektivním řešením jsou školení o kybernetické bezpečnosti, která by měl personál podstupovat pravidelně.

Vždy aktualizovaný OS

Většinu kybernetických útoků může zažehnat operační systém. Naprostou samozřejmostí by však měly být pravidelné aktualizace a přítomnost kvalitního antivirového systému a firewallu. Aktualizované (a originální) by měly být také jednotlivé softwarové aplikace, které personál při práci používá.

C:\Stahujeme\ekonomicky-magazin.cz_bcvsolutions_eu_01.jpg

Identity management

Výše uvedená opatření vedou k zabezpečení firemní počítačové infrastruktury zvenčí. Jak ale zajistit, aby se zdroji neoprávněně nemanipulovali zaměstnanci? Problematikou se zabývá identity management neboli správa identit.

O praktických výhodách implementace identity managementu a tom, co je identity manager, se dočtete na blog.bcvsolutions.eu.

Autor článku doporučuje

Koronakríza ovlivnila investice Evropanů do realit

Mlady Svet

Kanada spustila plán na podporu ekonomiky a trhu práce

Mlady Svet

Auditoři upozornili na rizika čínské investiční strategie v Evropě

Mlady Svet

Leave a Comment