Statistiky jsou zarážející. Hackeři ohrožují české firmy častěji než jinde ve světě. Celosvětový průměr činí 491 útoků za týden, v Česku jich je týdně k 530. Škodlivý kód se do firemních počítačů nejčastěji dostává z webu. Hackeři jsou stále rafinovanější – pokouší se útoky cílit, a tím zvýšit šanci na úspěšnou krádež dat. Rozhodně však nepředstavují jedinou hrozbu, organizace jsou ohroženy také „zevnitř“ – na citlivá data si brousí zuby podnikaví zaměstnanci, kteří je neváhají prodat konkurenci nebo zneužít při budování vlastního byznysu.
Jedno školení nestačí
Experti na informační bezpečnost tvrdí, že důvodem úspěchu naprosté většiny realizovaných hackerkých útoků je selhání lidského faktoru. Kámen úrazu mnohdy spočívá v nevědomosti zaměstnanců. Ti ne tuší, jak se na internetu chovat a jak zacházet s důvěrnými informacemi. Jediným efektivním řešením jsou školení o kybernetické bezpečnosti, která by měl personál podstupovat pravidelně.
Vždy aktualizovaný OS
Většinu kybernetických útoků může zažehnat operační systém. Naprostou samozřejmostí by však měly být pravidelné aktualizace a přítomnost kvalitního antivirového systému a firewallu. Aktualizované (a originální) by měly být také jednotlivé softwarové aplikace, které personál při práci používá.
Identity management
Výše uvedená opatření vedou k zabezpečení firemní počítačové infrastruktury zvenčí. Jak ale zajistit, aby se zdroji neoprávněně nemanipulovali zaměstnanci? Problematikou se zabývá identity management neboli správa identit.
O praktických výhodách implementace identity managementu a tom, co je identity manager, se dočtete na blog.bcvsolutions.eu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.