Financování bydlení hypotékou se vlivem koronakrízy komplikuje. Banky se v současné nejisté situaci snaží chránit před klienty, u nichž je vyšší riziko nesplácení úvěrů.
Řada bank již kosmeticky zvedlo úroky u hypoték, ale zejména zpřísnilo podmínky poskytování nových úvěrů.
Plošným zpřísněním posuzování příjmů se snaží vyřadit z okruhu zájemců lidí, kteří mají nižší příjem, menší finanční rezervu nebo kvůli jiným úvěrem jsou příjmově na hraně.
Platí to i při refinancování hypotéky, která byla dosud brána jako formalita. Banky dnes precizněji kontrolují finanční situaci klienta a to iu lidí, kteří dosud se splácením neměli nejmenší problémy.
Nižší úrok při nižším úvěru
Nejvýraznější změna, kterou banky aplikovali do praxe, je snaha o co nejvýhodnější úroky vůči konkurenci, ale často jen ve výši 50 až 60 procent ceny nemovitosti.
Ukazatel LTV (Loan To Value) – poměr mezi výškou poskytované hypotéky a hodnotou zakládané nemovitosti – se již v lednu z dlouhodobých 80 procent sesunula na 70 procent. Způsobily to zejména preventivní opatření Národní banky Slovenska (NBS).
Během koronakrízy, když stoupá riziko nesplácených úvěrů a banky mají vyšší náklady s opravnými položkami, kleslo LTV ještě níže.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.