Úvěry a půjčky

Počet úvěrů klesá

Růst úvěrů na Slovensku se zpomalil. Menší zájem o zadlužování mají domácnosti i podniky. Důvodem je i současná situace v důsledku vypuknutí koronakrízy. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního bulletinu Národní banky Slovenska (NBS).

Zpomalení růstu úvěrů soukromému sektoru v květnu tohoto roku na 6,4% šlo na vrub úvěrů domácnostem, protože nefinanční společnosti si zachovaly stejnou dynamiku růstu než v předchozím měsíci. Meziměsíčně však lze pozorovat zpomalování toku úvěrů podnikům.

Menší poptávka po úvěrech

„Současná situace z pohledu koronakrízy oslabuje poptávka po dlouhodobých úvěrech, což se odrazí v investicích. Dokumentují to i výsledky dotazníku o vývoji nabídky a poptávky na trhu úvěrů, v němž banky vnímají z odpovědí velmi slabou investiční aktivitu firem,“ konstatuje NBS.

Na druhé straně se mírně zvýšil zájem o provozní úvěry v důsledku poklesu tržeb. „Na straně nabídky zareagovali banky při úvěrování firem zpřísněním úvěrových standardů týkajících se enormního vnímání rizika,“ uvedla NBS ve svém měsíčním bulletinu.

Zvýšily se úrokové sazby

Celkově v 2. čtvrtletí letošního roku banky sprísňovali úvěrové standardy a zvyšovaly úrokové sazby, což se projevilo ve snížení poptávky po úvěrech.

„Úvěrování spotřeby se v meziročním srovnání téměř zastavilo a výraznou měrou tak přispělo ke zpomalení růstu úvěrů domácností jako celku. Ty se zpomalily oproti předchozímu období o 0,5 procentního bodu (pb) na 7,5%. Hypoték se daří i nadále, přestože meziroční tempo se nepatrně zpomaluje, „přiblížila NBS.

Celkově vnímali banky výrazně nižší poptávka domácností po úvěrech, zároveň se však zvýšily úrokové sazby, zejména u úvěrů na spotřebu.

Autor článku doporučuje

Banka Westpac souhlasí se zaplacením pokuty 1,3 miliardy australských dolarů

Mlady Svet

Ministerstvo dopravy chce zvýšit limity úvěrů ze státního fondu

Mlady Svet

NBS očekává, že dvanáct procent domácností nebude schopných splácet úvěry

Mlady Svet

Leave a Comment